И официјално: Светски ракометен рекорд, 53.586 навивачи во Дизелдорф!

Европската ракометна федерација (ЕХФ) вечерва официјално објави дека двата дуела од групата А на ЕП одиграни вечерва во Дизелдорф, значат и уривање на светскиот рекорд по посета на ракометен натпревар.

Нови рекордери се средбите одиграни на арената „Меркур Шпил“, Македонија – Франција и Германија – Швајцарија на кои присутвувале 53.586 навивачи, што е бројката на продадени билети за првиот натпреварувачки ден во Дизелдорф,

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО