Грците со Антетокунмпо во борбата за настап во Париз 2024

Кошаркарската репрезентација на Грција комплетна ќе настапи на квалификацискиот турнир во Атина за пласман на Летните олимписки игри (ЛОИ).

Главната ѕвезда на репрезентацијата Јанис Антетокунмпо го потврди учеството и ќе му биде на располагање на селекторот за решавачките мечеви кои на Грците можат да им обезбедат пласман на ЛОИ.

Покрај Антетокунмпо меѓу Грците ќе бидат и Митоглу, Папајанис, Папаниколау, Папапетроу, Слукас и многу други.

Грција за виза за Париз ќе се бори со селекциите на Доминиканската Република Словенија, Хрватска и Нов Зеланд.

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО