Гранада го отпушти тренерот Медина

Челниците на шпанскиот прволигаш Гранада му врачи отказ на тренерот на првиот тим, Уругваецот Александар Медина (45), кој на таа позиција ја презеде пред четири месеци.

На 27 ноември минатата година, клубот од Андалузија го донесе Медина како замена за Пако Лопез, под чие водство Гранада оствари само една победа во првите 14 кола и се најде на претпоследното место во Ла Лига.

Медина не успеа да ги раздвижи работите , Гранада се уште се наоѓа на претпоследното место и во однос на Селта, првиот клуб кој е надвор од зоната за испаѓање, заостанува 13 бода на десет натпревари пред крајот на сезоната.

Гранада во своето соопштение не го именуваше тренерот кој треба да го замени Медина, но во шпанските медиуми како наследник на Уругваецот се споменува Хозе Рамон Сандовал, тренерот кој веќе беше на клупата на овој андалузиски клуб од мај 2015 до февруари 2016 година.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО