ГОТОВО Е: Килијан Мбапе потпиша за Реал Мадрид

Како и што се најавуваше веќе подолго време Килијан Мбапе ќе потпише договор со Реал Мадрид.

Италијанскиот експерт за трансфер Фабрицио Романо денеска објави дека Мбапе и Реал Мадрид го комплетирале трансферот и потпишани се сите потребни документи.

Официјалната потврда за трансферот се очекува во текот на неделата која следи, можеби и уште утре.

Се наведува и дека својата одлука да премине во Реал Мадрид, Мбапе ја донел уште во февруари.

Во редовите на ПСЖ, Мбапе пристигна во 2018 година од Монако за 180 милиони евра. Се поврзуваше Мбапе со Реал Мадрид и во тој преоден рок, како и често пати во следните, а сега конечно ќе го облече кралскиот дрес.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО