Ѓорческа не се пласира меѓу најдобрите четири во Трнава

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа, не успеа да се пласира во третото коло на силниот ИТФ фјучерс турнир што се одржува во Трнава, Словачка, кој е со награден фонд од 60.000 долари.

Таа загуби од Вероника Ерјавец од Словенија со 0:2, по сетови 3:6 и 4:6. Ѓорческа претходно ја победи првата носителка, Japonkata Маи Хонтама, како и Полина Кудерметова од Русија. Тие успеси ќе и донесат нови бодови со кои ќе прогресира на ВТА ранг листата.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО