Головите од далечина станаа обележје на ЕП

На Европското првенство (ЕП) во Германија досега беа постигнати 13 гола со удари надвор од шеснаесетникот, објави денеска  „Опта“.

Последен тоа го стори данскиот репрезентативец, Мортен Хјулманд, кој на вчерашниот натпревар со Англија успеа да го изедначи резултатот на 1:1.

Со тој гол беше надмината бројката од 12 гола дадено на последниот Мундијал во Катар 2022-та, кога на целиот шампионат имаше само 12 погодоци со удари надвор од 16-те метри.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО