Германија и Франција домаќини на ракометниот Мундијал во 2029 година

Германија и Франција ја добија организација на Мундијалот за мажи во 2029 година.

Домаќини ќе се градовите на Париз, Стразбур и Лион во Франција, како и Келн, Манхајм, Диселдорф и Штутгарт во Германија, но од германската федерација веќе ја известиле ИХФ дека посакуваат трета земја да се вклучи во организацијата.

Во комбинација се Холандија и Швајцарија, каде би се играле две групи од прелиминарната рунда

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО