Филипе Кутињо се враќа во бразилското првенство

Бразилскиот играч за врска, Филипе Кутињо кариерата ќе ја продолжи во бразилското првенство, во матичниот клуб Васко де Гама, чиј играч беше на почетокот од кариерата, објави прес-службата на тимот. „Волшебникот се врати. Кутињо е Васко!

Кутињо (32) е „дете“ на Васко де Гама. Тој во кариерата играше за клубови како Интер, Еспањол, Ливерпул, Барселона и Баерн Минхен. Играчот од средниот ред освои вкупно 11 трофеи со различни тимови, вклучувајќи ја Лигата на шампиони (ЛШ) и Копа Америка.

Кутињо минатата сезона ја мина на позајмица во катарскиот Ал-Дуал, одигра 24 натпревари во сите натпреварувања, на кои постигна седум гола и имаше три асистенции. Договорот на Кутињо, чија цена е 7,5 милиони евра. со Катарците му истече на крајот од јуни годинава.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО