Екс играчот на „карамелите“ заврши во затвор

Поранешниот играч од средниот ред на кинески Евертон и Шефилд Јунајтед, Ли Тие е осуден на доживотна казна затвор во Кина во случај на корупција.

Ова го пренесува –„Daily Mail“. Според изворот, Ли Тие бил уапсен во ноември 2022 година за време на истрага за коруптивни зделки во кинескиот фудбал.За време на испрашувањето, Ли Тие признал дека повеќе пати земал мито.

Поточно, во 2018 година, поранешниот играч на Евертон плати околу 390 илјади евра за да биде назначен за селектор на кинеската репрезентација, која ја предводеше од 2019 до 2021 година.

Поранешниот фудбалер потврди и дека се занимавал со организирање на местење натпревари во втората кинеска лига.Да потсетиме дека Ли Тие играше за Евертон од 2002 до 2006 година.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО