Чаби Алонсо пред финалето во ЛE: Баер знае да се прилагоди на сите ситуации

Тренерот на Баер Леверкузен, Чаби Алонсо ги сподели своите очекувања пред финалето на Лига Европа (ЛЕ) против италијанската Аталанта, вечерва во Даблин (21 часот).

– Различни работи се да се биде во финале како играч и како тренер. Но, јас сум уверен во моите способности и во мојот тим, тие ќе успеат. Не сме поразени на 51 натпревар, моите момци знаат како да се прилагодат на различни ситуации. Ова важи и за овој меч.

Во последните пет години Аталанта секогаш се потпираше на своите идеи. Тие знаат што сакаат и се успешни во Италија и во Европа. Но, ние во Германија одигравме многу натпревари со тимови кои играат на ист начин. Вечерва ќе се бара тактика, интелигенција и менталитет, изјави Алонсо за официјалната интернет-страница на УЕФА.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО