Category: ТЕНИС

ВИДЕО: Новинарската посветеност и залутаниот „проектил“ во главата на коментаторот

Вчерашниот меч Германија – Холандија од ЕП, го красеа многу атрактивни потези и голови, но и една уникатна ситуација. За време на загревањето на ракометарите на двете репрезентации, известувајки за германската „ZDF“, нивниот новинар беше почестен од еден проектил. Ударот беше навистина силен, но тој по неколку секунди надвор од кадарот, им се врати на […]

Судиска лекција до „непослушните“ – ако не ви се гледа тенис, да си одите дома!

Судијата кој го арбитрираше тенискиот меч помеѓу Новак Ѓпковиќ и Денис Шаповалов, на неколку наврати им се обрати директно на немирните навивачи. Моментот во кој судијата реагираше навистина жестоко се случи во вториот сет при сервис на канадскиот тенисер. Додека тој се подготвуваше за сервис, од трибините се слушна свиреж, или низа од нив. „Дами […]

ВИДЕО: Каков момент, на Ѓоковиќ му понудија ќебапи на сред натпревар, тој одговори комично

Српскиот тениски тим деновиве игра турнир во Австралија, каде што има неверојатна поддршка од нивната тамошна дијаспора на АТП купот. Турнирот кој се игра во Бризбејн, е местото од каде се праќа и порака на солидарност со она што се случува со пожарите во Австралија. Но интересна ситуација се случи по последната победа на Новак […]

ВИДЕО: Циципас, ти „летна“ ли врапчето? Со рекетот го повреди неговиот татко!

Евидентна беше нервозата кај грчкиот тенисер Стефанос Циципас, на натпреварот против Австралиецот Ник Кирјос. При еден неуспешен поен, Циципас удираше бесно со рекетот кон подлогата на која играше и удри на дел од својата клупа, по што ненамерно го повреди и неговиот татко. На снимката може убаво да се види ударот на Циципас во пределот […]

Тенисот во опасност: Аустралијан Опен треба да се одложи!

Невидените пожари што ја зафатија Австралија последните недели можеби ќе бидат причина за одложување на првиот Гренд слем во сезоната кој треба да почне за две недели. Вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ денеска предложи турнирот да не се одржи ако условите во Мелбурн се влошат. „Мислам дека организаторите ќе направат се за да не дојде […]

Квоти за ЕП: Кој е фаворит, и како котира Македонија на таа листа

Европското првенство се ближи, големото возбудување може да почне за некој ден. Според првичните најави и квоти во обложувалниците низ Европа, Данска по се изгледа е фаворит број 1. Европско првенство во ракомет ќе се одржува во Австрија, Шведска и Норвешка, македонската репрезентација е сместена во група во Виена. Според квотите, Македонија има 126 коефициент […]

(ФОТО) Бесот на Ноле: Ѓоковиќ урлаше и пцуеше по своите навивачи!

Вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ учествува на АТП купот во Бризбејн со српската репрезентација со која денеска играше против Јужна Африка. LOL, Stella:) pic.twitter.com/zQmsL4hcx1 — C Kristjánsdóttir ●🐊 (@CristinaNcl) January 4, 2020 Со мали проблеми го совлада Кевин Андерсон, но мечот го одбележа неговиот конфликт со публиката и тоа не онаа домашната, туку српскиот дел […]

ВИДЕО: Кирјос покажа нешто ново – прсна во солзи по мечот

Ник Кирјос стартуваше хуманитарна акција во која ќе донира по 200 австралиски долари за секој одсервиран ас за време на сите турнири кои се играат во Австралија. Но овој пат, светот виде нешто ново од Ник Кирјос, неговото ново лице, кое сега имаше една нова димензија. Австралиецот кој е познат по своето скандалозно однесување, сега […]

ФОТО: Неочекуван гостин на тренингот на Ѓоковиќ во Бризбејн

Новак Ѓоковиќ ги фрли навивачите во транс или недоумица, што точно бара Борис Бекер на неговиот тренинг во Бризбејн. Познато е дека овој двоец се раздели по претходната соработка, па сега се шпекулира дали повторно ќе соработуваат заедно, по одработениот тренинг. Нема никаква најава од таборот на Новак Ѓоковиќ дека Бекер се враќа како тренер, […]

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ има нов тренер – Кристијано Роналдо!

Фудбалерот на Јувентус го учеше српскиот тенисер. Според многу работи Кристијано Роналдо и Новак Ѓоковиќ се слични. Пред се, двајцата важат за неверојатни професионалци, исклучително посветени на својата работа, поминуваат голем број часови дневно во тренинг со цел да бидат на највисоко можно ниво. Тие двајцата се сретнаа и во теретана, каде тренираа заедно, а […]