Category: ТЕНИС

Скандал пред почетокот на Ролан Гарос: Наместен натпревар во најава?!

Главната ждрепка на Ролан Гарос се уште не почната, а веќе ја имаме првата скандалозна информација, која наведува на тоа дека има наместен натпревар. Како што пренесува Лекип, се сомнева во регуларноста на меч од првото коло од квалификациите помеѓу Шпанецот Бербабе Сапате Миралјес и Израелецот Дуди Селa. Надлежните органи сметаат дека според е вториот […]

Екс тренерот на Радукану ја нарече тенисерката Манчестер Јунајтед – но во негативна смисла!

Британската тенисерка Ема Радукану, која има потекло од Романија, се повеќе ја перципираат и споредуваат со фудбалскиот клуб Манчестер Јунајтед, во една негативна конотација. Нејзината ситуација со тренерите, медиумите во Англија се повеќе ја споредуваат со онаа во Манчестер Јунајтед, каде за една година, се променети тројца тренери. Јунајтед на почетокот од актуелната сезона беше […]

Тренерот на Надал ја објасни ситуацијата на Шпанецот пред Ролан Гарос

Рафаел Надал иако годината ја почна триумфално со серија на победи, но сепак, изминатите неколку недели имаше проблеми со повредите кои ги влече низ кариерата. Сега се поставува прашање дали тој ќе биде потполно подготвен за големиот турнир, или неговиот омилен, Ролан Гарос. „Кралот на земја“ како што го нарекуваат Надал, доколку биде дел од […]

Шокантна порака на тенисерката од Австралија: Стоев на мостот, сакав да се фрлам на пругата, а потоа..

Австралиската тенисерка Дестани Ајава, која некогаш важеше за голем талент на австралискиот тенис, се обидела да изврѓи самоубиство пред нешто повеќе од еден месец. Ајава пред да наполни 22 години, во објава на Инстаграм, напишала дека не сакала да го дочека својот 22 роденден, што е прилично шокантен став. „Сакав да се фрлам од мостот […]

Дали е можно? Ни Ѓоковиќ, но ни Надал не се први фаворити за Ролан Гарос?

Љубителите на тенисот наскоро ќе имаат можност да го следат Ролан Гарос, еден од најголемите тениски турнир во светот. Несомнено дека во Париз публиката ќе биде во полн сјај, бидејки чекаат евентуален дуел помеѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, но сепак, во очите на другите кои го чекаат овој турнир, има друг фаворит, а тоа […]

Алкараз уверен: Подготвен сум за освојување на гренд слем трофеј!

По убедливиот вовед оваа година, младиот Карлос Алкараз тврди дека е подготвен да освои еден голем гренд слем турнир. Се разбира тие зборови треба допрва да ги оправда, бидејки ќе мора многу да работи за да освои една гренд слем титула за која ќе има многу фаворити, прво на Ролан Гарос, а подоцна и на […]

Новинарите го прашаа Ѓоковиќ дали е за бојкот на Вимблдон – тој даде одговор

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ, се врати во вистинска форма на турнирот во Рим и го освои, па си даде одлична увертира пред почетокот на Ролан Гарос. Српскиот ас на пресконференцијата доби низа интересни прашања, меѓу кои и тоа дали би го бојкотирал Вимблдон годинава. „Да се бојкотира Вимблдон, е преагресивен чин. Постојат повеќе […]

Ѓоковиќ беше незапирлив против Циципас: Шести трофеј за Србинот во Рим

Новак Ѓоковиќ по шести пат во кариерата го освојува трофејот на мастерс турнирот во Рим. Српскиот ас денес во пресметка во финалето против Стефанос Циципас, беше подобар во два сета, 6:0 победи во првиот сет, па во вториот се играше на тај-брејк поени, 7:6(5). Ова беше 1001 победа за српскиот тенисер во кариерата, негов 87. […]

Му се случува ли најголемиот пех на Рафаел Надал пред Ролан Гарос?!

Како што пренесува шпанскиот весник АС, Рафаел Надал со својот тим и докторот Анхел Руиз Котор, моментално ја разгледуваат ситуацијата во врска со учеството на Ролан Гарос. Хроничната повреда на стапалото му задава сериозни проблеми, чувствува болка постојано и прашање е што ќе се реши деновиве. Што и да биде крајната одлука, Надал сепак ќе […]

Ѓоковиќ со 1000-та победа на АТП Тур до финале во Рим

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ вечерва во римски „Форо Италико“ ја оствари својата 1000-та победа во мечевите на АТП Тур, а со победата над Норвежнецот Каспер Руд со 6:4, 6:3 по 12-ти пат во кариерата дојде до финалето на Италијан Опен. Ѓоковиќ со влегувањето во полуфиналето си го обезбеди останувањето на врвот на АТП […]