РАКОМЕТ

Македонија се гордее со Вардар – во „Јане Сандански“ грмеше за шампионите (ВИДЕО)

По грандиозниот успех во Келн, РК Вардар се врати во Македонија, каде денеска гостуваше во Велес кај Борец, и каде со победа ја завери титулата. Домашната публика импресионирана од резултатот на „црвено-црните“ во Германија, денес им приредија фантастичен и коректен...

Триумфална недела за Вардар, прво Барса и ПСЖ во ЛШ, а денес и Борец...

Новиот европски шампион Вардар, со триумф во Велес денеска попладне против Борец (28:36), ја потврди и титулата во домашното првенство. Фантастичен беше пречекот на РК Вардар од страна на домашните навивачи „Гемиџии“ кои го заборавија ривалството, и ги поздравија хероите...

Чудната животна приказна на Лука Циндриќ: Од работник на паркинг до европски шампион за...

Хрватскиот репрезентативец Лука Циндриќ ја има можеби најмотивирачката приказна за секое дете, па и млад човек. Пред само четири години, додека бил член на Карловац, Циндриќ работел на паркинг иако во тој период бил најдобар стрелец во хрватската ракометна лига....

Македонија полудена по ракометот: Еден милион Македонци го следеле финалето меѓу Вардар и ПСЖ

Не е чудо што ракометот е спорт број еден во Македонија последните години. И најголемите успеси на клупски и репрезентативен план се токму во ракометот, а жителите на нашата земја буквално живеат за него. Тоа го покажа студијата на ЕХФ...

Сега е официјално: Циндриќ потпиша за Кјелце!

Миленикот на навивачите на Вардар, Лука Циндриќ официјално потпиша договор со ланскиот европски првак Кјелце. Добро во ситуацијата е тоа што трансферот ќе се реализира во 2018 година, односно на крајот од претстојната сезона што значи дека Циндриќ ќе остане...

Максимална почит за шампионите: Европските прваци на прием кај премиерот Заев (ВИДЕО)

Новиот македонски премиер Зоран Заев денеска го прими шампионски тим на Вардар во зградата на Владата на Република Македонија. Тој им ја честиташе титулата на новите европски прваци и им додели плакета за триумфот во Лигата на шампионите. Од сопственикот...

Младинците започнуваат со подготовки за СП во Алжир

Селекторот на Машката младинска репрезентација на Македонија (до 21 година), Иле Темелковски, повика 16 ракометари на првиот собир од подготовките за Светското младинско првенство што во втората половина на јули ќе се игра во Алжир. Собирот ќе се одржи на...

Сениорите на прв собир во четврток, Раул Гонзалес го скрати списокот на ракометари за...

Селекторот на Машката сениорска репрезентација на Македонија, Раул Гонзалез, повика 20 ракометари на првиот собир на репрезентацијата за почеток на подготовките за квалификациските натпревари за ЕП 2018 против Украина и Чешка. Собирот ќе се одржи во четврток (08.06.2017 година) со...

(Фото/Видео) И ЕХФ му се поклони на Вардар: Златото е „Црвено-црно“

Вардар го направи најголемиот успех во историјата на македонскиот машки ракомет, но и било кој колективен спорт, освојувајќи ја ракометна Европа со триумфот на фајнал-форот од Лигата на шампионите. Вардарци се искачија на тронот на Европа, иако важеа за аутсајдери...

Самсоненко за разговорот со Чупиќ кога го ангажирале во Вардар (ВИДЕО)

Денешната прослава на плоштадот во Скопје беше спектакуларна, маестрална, за сите пари, полни души и срца за сите навивачи во Македонија, а не само за Вардарци. Ова денеска малку потсети и на моментите кога кошаркарите на Македонија беа пречекани во...
SEAT

DUSTER
SEAT

MEGASPORT

Gastrogard
SEAT
GoodNature

NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV