Category: КОШАРКА

Дончиќ во егал со Леброн: Не знам од која планета дојде ова дете во НБА!

Тренерот на Далас Маверикс, Рик Карлајл, има само пофални зборови за младиот словенски кошаркар, Лука Дончиќ. Одличниот 20 годишен кошаркар е прогласен за најдобар играч на месец ноември во западната конференција, а зад себе има фантастични бројки, 30.6 поени, 10 скокови и 9.6 асистенции по натпревар. Словенското чудо од дете и минатата ноќ брилјираше во […]

(ВИДЕО) Јокиќ не можеше против Леброн и Дејвис, Лејкерс пак на победничка патека

Екипата на Лос Анџелес Лејкерс брзо го заборави поразот од Далас Маверикс на домашен терен и славеше на гостувањето кај Денвер со 105-96. Една од причините за поразот на Нагетс е потпросечното издание на Никола Јокиќ кој оваа сезона не игра на нивото на минатата. Сега против себе ги имаше Леброн Џејмс и Ентони Дејвис […]

Македонецот со НБА потенцијал: Наш кошаркар во Италија со „дабл-дабл“ од 42 поени и 20 скока

Андреј Јакимовски не престанува да ја воодушевува кошаркарската публика во Италија, поточно во Торино и околината. Македонецот продолжува со одличните игри на Апенините. На последниот меч за својот нов клуб во Италија, момчето од Крива Паланка реализираше неверојатни 42.поени и 20.скока. Младиот македонски репрезентативец имаше уште една извонредна партија во својата кариера. На дуелот од […]

ВИДЕО; Чикаго славеше кај „кралевите“, Атланта го доби Голден Стејт

Сиромашна понуда од НБА синоќа, само шест натпревари, на кои домаќините и гостите имаа подеднаков биланс, по 3 победи. Филаделфикс успеа да ја добие Јута Џез со 103:94, Милвоки беше убедлив на домашен терен против Њујорк, 132:88 и домашна победа остварија уште Атланта против Голден Стејт, 104:79. Гостински победи синоќа остварија Феникс кај Шарлот (104:109), […]

(ВИДЕО) Дончиќ ги воодушеви сите: Собра над 2 милиони за помош на дете од Словенија

Сите очи во НБА сезонава се вперени кон Лука Дончиќ, а има и зошто. Младиот Словенец игра неверојатно и бележи одлични резултати во дресот на Далас. Изминатата ноќ Дончиќ му зеде мерка и на големиот Леброн Џејмс и славниот Лос Анџелес Лејкерс откако „маверикс“ славеа со 114-100. Дончиќ не само на теренот, туку и надвор […]

(ВИДЕО) Дончиќ незапирлив: Словенецот кобен и за ЛА Лејкерс и Леброн

Далас Маверикс на „крилјата“ на Лука Дончиќ продолжува да бележи одлични резултати откако изминатата ноќ славеше и над Лос Анџелес Лејкерс со 110-114. Со победата во „Стејплс центар“ тимот на Далас ја прекина низата од десет победи во низа на Лејкерси. Клучен за победата на Далас беше Словенецот кој во третата четвртина даде 16 поени […]

Кавадарчани газат како некогаш: Убедливо совладан и шампионот

Во последниот натпревар од викенд програмата на осмото првенствено коло, екипата на Еуро Никел 2005 го надигра МЗТ Скопје Аеродром со резултат од 92:78 (20-24; 32-16; 23-17; 17-21) Кавадарчани имаа извонредна втора четвртина во која направија резултатски пресврт, двоцифрена предност, која ја сочуваа во второто полувреме. Доста израмнето беше во првото полувреме на дуелот во […]

За „влакно“ им побегна Ф4 во АБА: Надежите на МЗТ Скопје со тесен пораз во клучниот меч

Jуниорите на МЗТ Скопје Аеродром иако одиграа одличен турнир во задар во рамки на квалификациите на АБА лигата, сепак за малку останаа без пласман на завршниот Ф4 турнир. Младите „штркчиња“ во клучниот меч беа тесно поразени од Копер со резултат од 82-87, па така остана без второт место во групата кое носеше во полуфиналето. Надежите […]

ВИДЕО: Брутална партија на Харден – 60 поени против Атланта

Синоќа имаше нешто посиромашна програма во НБА, каде беа одиграни само три натпревари. Филаделфија успеа на домашен терен да ја победи Индијана Пејсерс со 119:116, Хјустон Рокитс исто така остварија уверлив триумф на домашен терен против Атланта Хокс, додека скоро ист биланс имаше и Милвоки Бакс на домашен терен против Шарлот Хорнетс 137:96. Верувале или […]

(ФОТО) Снаата на Цеца била кошаркарка и голема надеж – нема да ја препознаете како изгледала

Деновите јавноста во регионот е преокупирана по свадбата на синот на српската пејачка Цеца. Имено Вељко Ражнатовиќ правеше свадба со веќе својата сопруга Богдана. Ова привлече внимание дури и на спортските медиуми кои пишуваат дека снаата на Цеца важела за голема спортска надеж сооглед што во не така далечното минато била кошаркарка и тоа младинска […]