Андрих ја смени бојата на косата пред мечот со Шпанија

29-годишниот германски дефанзивен играч за врска Роберт Андрих ја смени бојата на косата во виолетова пред натпреварот со Шпанија во четврт-финалето на Европското првенство.

Да потсетиме, во петок на 5 јули ќе се одигра четвртфиналниот натпревар на ЕП 2024 помеѓу селекциите на Германија и Шпанија. Натпреварот ќе се одигра во Мерцедес-Бенц Арената во Штутгарт и ќе започне во 18 часот. На ова ЕП фудбалерот настапи на сите четири натпревари на својот тим. Андрих за Баер Леверкузен игра од 2021 година. Минатата сезона играчот од средниот ред одигра 45 натпревари за клубот во сите натпреварувања, на кои постигна шест гола и пет асистенции. Договорот на играчот со актуелниот клуб е со важност до крајот на јуни 2026 година. Проценетата цена на фудбалерот, според интернет порталот Трансфермаркт, е 17 милиони евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО