Ајзеа Кенан во Црвена звезда

Американецот Ајзеа Кенан од наредната сезона ќе го носи дресот на Црвена звезда. Информацијата дека Кенан црвено-белиот дрес на Олимпијакос ќе го замени со оној на Црвена звезда ја објави специјализираниот кошаркарски портал „Јурохупс“.

Кенан е поранешен НБА играч, член на Хјустон, Филаделфија, Чикаго, Хјустон, Феникс и Милвоки, во Европа прво играше за УНИКС Казњ, а потоа пристигна во Олимпијакос.

Од 2022 година со Олимпијакос играше два пати на завршните турнири во Евролигата.

Сезонава одигра дури 41 натпревар во Евролигата, со просек од 11,1 поен за 23 минути по натпревар, со одлични 42,5 проценти шут за три поени.

Шампионот на АБА на тој начин продолжи да го комплетира составот за следната сезона, а Кенан е вториот кој потпиша договор по Урош Плавшиќ од Мега.

„Јурохупс“ тврди дека 33-годишниот Кенан, со Црвена звезда потпишал две годинишен договор, според кој по сезона ќе заработува 1.300.000 евра.

Црвено-белите во меѓувреме ја продолжија соработката со Милош Теодосиќ, Рокас Гедраитис, Џоел Боломој и Бранко Лазиќ.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО