Животна драма на поранешниот аргентински фудбалер: „Може сам да се повреди“

Поранешниот аргентински фудбалски репрезентативец, Езекил Лавеци (38) во последните два месеца ги минува најтешките моменти во животот. Неодамна по неколку хоспитализации тој заврши на психијатрија. Беше избоден во декември, а неколку недели по закрепнувањето се предозира!

Есникот „Марка“ пишува дека лекарите утврдиле што не е во ред со Лавеци. Тие му дијагностицирале хипоманија, хронично нарушување на расположението.

– Тој не се лекува од злоупотреба на дрога или на алкохол, туку од психијатриско пореметување кое може да предизвика некој да се повреди и кое може да биде поттикнато од различни фактори, изјави адвокатот на Лавеци, појаснувајќи дека една хипоманична епизода може да трае од еден до четири дена.

Хипоманијата е дел од биполарното растројство, познато и како манична депресија.

Лавецици своевремено беше еден од најплатените фудбалери во светот. Во Хебеи, Кина тој заработи над 20 милиони евра. Во кариера играше за Естудијантес, Сан Лоренцо, Наполи и за ПСЖ.

За Аргентина одигра 51 натпревар и го освои второто место на Светското првенство (СП) во Бразил 2014 година.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО