(ВИДЕО) НБА лига: Јокиќ одигра уште еден неверојатен меч

Никола Јокиќ, како и Лука Дончиќ, одигра уште еден неверојатен натпревар дури и според неговите високи стандарди. Т

Тој беше најзаслужен за најголемиот пресврт во сезоната и победата на Денвер против Торонто 125:119. Гостите од Канада водеа со 22 поени разлика, на полувремето имаа и огромни +17, за да сепак бидат поразени.

Јокиќ со феноменалниот трипл-дабл ефект, 31 поен, 14 скока, 11 асистенции и дури шест украдени топки, му ја обезбеди победата на актуелниот НБА шампион.

Тоа што Јокиќ, МВП-то на ланската финална серија, оствари трипл-дабл ефект и не е некоја новост бидејќи ова беше 126-ти натпревар со ваков учинок за него во најсилната лига на светот.

Но, она со што ќе влезе во историјата е тоа што покрај ефектот во споменатите категории, Јокиќ имаше и шест украдени топки.

– Со 31 поен, 14 скока, 11 асистенции и дури шест украдени топки, Јокиќ забележа бројки кои досега никој не ги постигнал откако водиме евиденција на украдени топки од 1973 година па наваму, објави НБА на своите социјални медиуми.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО