(Видео) Галатасарај во 91.минута ја скрши Спарта , Рома преживеа во Ротердам, Спортинг е веќе во осминафиналето

Започна плејофот во Лига Европа. Спортинг Лисабон со една нога е во осминафиналето, Рома успеа да го преживее гостувањето во Ротердам кај Феенорд, Марсеј одигра нерешено со Шахтјор, а Галатасарај со гол во 91.минута ја победи Спарта Прага.

Галатасарј во Истанбул два пати имаше предност против Спарта, но победата ја обезбеди дури во 01.минута со голот на Икарди. Двата тима мечот го завршија со фудбалер помалку. Галатасарај играше со десетмина од 63.минута, а Спарта од 80.минута.

Демирбај го постигна првиот гол на натпреварот, а изедначи најдобриот играч на Спарта на овој натревар Пресиадо. Бардакчи му донесе нова предност на Галатасарај, која по додавањето на Пресиадо ја поништи Кухта.

Во Ротердам, Феенорд против Рома имаше вофство од 45.минута со голот на Паишао. Рома доминираше во вториот дел и успеа да изедначи преку Лукаку во 67.минута. Во финишот Феенорд имаше две добри шанси, Свилар го одбрани ударот на Хименез, а Иванушец од слободен удар ја погоди стативата.

Шахтјор во Хамбург го пречека Марсеј и на крајот успеа да извлече реми 2:2. Обамејанг им донесе предност на гостите во 64.минута. Габонецот со овој гол го стигна Радамел Фалкао на вечната листа во Лига Европа. Двајцата имаат постигнато по 30 голови во ова натпреварување.

Четири минути подцна изедначи Матвиенко. Нова предност на Марсеј му донесе Ндиаје во 90.минута, но само три минути подоцна Егиналдо го постави конечниот резултат.

Спротинг во Берн го поебди Јанг Бојс со 3:1. Стрелци за Португалците беа Аменда (авто-гол), Ѓокереш 41 и Инасио. За домаќините погоди Угриниќ.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО