Ветеранот се израдува на златниот медал

 Јоханес Тингнес Бо, ја одбрани титулата во трката од 12,5 километри на Светското првенство во биатлон во чешкиот зимски центар Нове Место.
Светската ѕвезда на тој начин го обезбеди 18-то злато во кариерата од првенствата на планетава.„Ми значеше многу. Беше голема битка со Фетел, Тареи исто така беше многу брз.
Последните две престрелки беа многу тешки, имаше ветер… Тоа е остварување на сонот, да се победи по минатата година, притисокот е огромен. Не се чувствував како фаворит пред Светското првенство, воопшто не мислев дека ќе освојам златен меда “ изјави Бо.Светското првенство во биатлон продолжува на 13 февруари со трката во поединечна конкуренција на 15 километри за жени.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО