Манчестер Сити ќе му понуди нов договор на Родри

Манчестер Сити има намера да го продолжи договорот со 27-годишниот дефанзивен играч за врска Родриго Ернандез до 2029 година. Паралелно со новиот договор ќе му биде зголемена неговата плата од 180.000 фунти (209.000 евра) неделно на 300.000 фунти (349.000 евра). Ова го пренесува весникот „Сан“.

Според изворот, раководството на Манчестер Сити планира да почне да разговара за нов договор по завршувањето на тековната сезона.

Да потсетиме, шпанскиот фудбалер се пресели во Манчестер Сити од Атлетико Мадрид во летото 2019 година. Во овој период, Родри учествуваше на 247 натпревари на сите турнири, на кои постигна 25 гола и 28 асистенции. Актуелниот договор на играчот со клубот трае до летото 2027 година. Во моментов пазарната вредност на фудбалерот е 110 милиони евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО