„Топчиите“ во шок, Артета е крајно разочаран: После овој удар…

Арсенал денеска непријатно ги изненади своите навивачи, откако беа поразени од Астон Вила на домашен терен и буквално си направија штета сами на себе во битка за титулата.

По поразот, Микел Артета за тоа беше свесен и го потенцира тоа на пресот пред медиумите.

– Повеќе не ја контролираме сами битката за титулата. Сега главниот збор ќе го има Манчестер Сити, тоа што тие ќе го сторат, тоа ќе биде реалност. Она што можеме и мора да го направиме е да победуваме до крајот на сезоната. После овој удар, потребна е реакција, порача Артета.

„Топчиите“ против Астон Вила одиграа две различни полувремиња. Во првиот дел доминираа, додека во вториот гостите го зададоа ударот и си ја засилија позицијата која води во ЛШ идната сезона.

– За Астон Вила секоја чест, но ние имавме лошо полувреме. Но на ова ниво кога ќе ги прокоцкате своите шанси, тогаш противникот ќе ве казни, се надоврза Микел Артета.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО