Српскиот тенисер ќе ги одмери силите со Чехот Коприва

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ утре ќе го одигра вториот меч на Централниот терен против Чехот Вит Коприва, објавија организаторите на натпреварувањето.

Програмата на Централниот терен на Вимблдон започнува во 14/30 часот  со дуелот на минатогодишната шампионка од Чешка, Маркета Вондроусова и Шпанката, Јесика Бузас Манеиро.

Ѓоковиќ минатата година во финалето на Вимблдон беше поразен од Шпанецот Карлос Алкараз со 1:6, 7:6 (8:6), 6:1, 3:6, 6:4.

Ласло Ѓере ќе го одигра натпреварот од првото коло против Французинот Лука Пуја.

Светската тенисерка број еден од Полска Ига Швјонтек третиот меч ќе го одигра на теренот против Американката Софија Кенин.

Новак е фаворит на хартија и покрај тоа што неодамна имаше операција поради повреда на коленото.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО