Шкотска израмни анти-рекорд

Репрезентацијата на Селекцијата на Шкотска која го заврши настапот на Европското првенство (ЕП) по групната фаза, постави анти-рекорд по бројот на упатени шутеви кон противничкиот гол.

Според „Опта статистикс“, Шкотланѓаните на трите меча упатија само 17 удари кон противничкиот голман со што се изедначија со Северна Ирска која имаше исто толку шутеви на ЕП 2016 година во Франција.

Репрезентацијата на Шкотска предводена од селекторот Стив Кларк, забележа едно реми, против Швајцарија (1:1) и два пораза, од Германија (1:5) и од Унгарија (0:1).

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО