Саутгејт го објави прелиминарниот список на Англија за ЕП во Германија

Прес-службата на репрезентацијата на Англија на социјалната мрежа Х го објави прелиминарниот состав на репрезентацијата за ЕП 2024 година.

Голмани: Дин Хендерсон (Кристал Палас), Џордан Пикфорд (Евертон), Арон Рамсдејл (Арсенал), Џејмс Трафорд (Барнли).

Дефанзивци: Џерад Брантвејт (Евертон), Луис Данк (Брајтон), Џо Гомез (Ливерпул), Марк Гуехи (Кристал Палас), Езри Конса (Астон Вила), Хари Мегваер (Манчестер Јунајтед, Џерел Квансах (Ливерпул), Лук Шоу (Манчестер Јунајтед), Џон Стоунс (Манчестер Сити), Киеран Трипие (Њукасл Јунајтед), Кајл Вокер (Манчестер Сити).

Играчи од средниот ред: Трент Александер-Арнолд (Ливерпул), Џуд Белингем (Реал Мадрид), Конор Галагер (Челзи), Кертис Џонс (Ливерпул), Коби Мајну (Манчестер Јунајтед), Деклан Рајс (Арсенал), Адам Вартон (Кристал Палас).

Напаѓачи: Џерод Бовен (Вест Хем Јунајтед), Еберечи Езе (Кристал Палас), Фил Фоден (Манчестер Сити), Ентони Гордон (Њукасл Јунајтед), Џек Гралиш (Манчестер Сити), Хари Кејн (Баерн), Џејмс Медисон (Тотенхем Хотспур) , Кол Палмер (Челзи), Букајо Сака (Арсенал), Иван Тони (Брентфорд), Оли Воткинс (Астон Вила).

 

Да потсетиме, Европското првенство во 2024 година ќе се одржи во Германија. Турнирот ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули. Англија својот настап на ЕП го започнува со натпреварот против Србија.Во 1/8 финалето ќе се пласираат екипите кои ги освоија првото и второто место во групната фаза, како и четирите најдобри третопласирани.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО