Сабонис го доби дуелот со Јокиќ, Сакраменто го раструри Денвер

Актуелните шампион во НБА лигата, Денвер Нагетс, доживеаја тежок пораз во Калифорнија. Нагетс загубија во Сакраменто со 135:106.

Без двајца играчи од стартната петорка, Мајкл Портер јуниор и Кнтавијус Колдвел-Поуп, Денвер во Сакраменто се држеше само во рвото полувреме. Во второто, домаќинот, предводен од Домантас Сабонис целосно ги надигра.

Литванецот забележа трипл-дабл со 17, поени, исто толку скокови и 10 асистенции. Сабонис го забележа 16. трипл-дабл во сезоната, има еден повеќе од Никола Јокиќ оваа сезона и во оваа категорија е најдобар во лигата.

Двоцифрен број поени кај победникот постигнаа и Малик Монк (23), Киган Мареј (17), Дирон Фокс (15) и Треј Лајлс (15).

Денвер го предводеше Никола Јокиќ, кој во еден момент во првата четвртина замина во соблекувалната поради повреда на ногата, но се врати на теренот и забележа 23 поени, осум скока и седум асистенции.

Јокиќ го следеаа Арон Гордон со 14, Кристијан Браун со 13 и Џамал Мареј со 12 поени.

Резултати:

Филаделфија – Атланта 119:124

Бостон – Вашингтон 133:129

Торонто – Хјустон 107:104

Милвоки – Шарлот 120:84

ЛА Лејкерс – Њу Орлеанс 139:122

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО