Сабаленка си ја отвори душата и призна: Се плашев порано… но да, ја сакам оваа девојка

Белоруската тенисерка Арина Сабаленка во последно време многу се промени, а сега е јасно која личност посебно и помогнала.

Сабаленка неодамна го освои Австралија опен и ужива во еден од најубавите периоди од својот живот. Вториот играч во светот победи против Чинкен Женг со 6:3, 6:2 во финалето на првиот Грен слем во сезоната. Тоа беше нејзината втора грен слем титула во кариерата.

Белорусинката не загуби ниту еден сет во сите свои мечеви и релативно ретко беше нервозна на теренот. Експертите особено забележале промена во менталниот став. Сабаленка има теорија за тоа.

Сабаленка во минатото често имаше несогласувања со публиката, баш и не беше миленик на фановите, но тоа се промени. Сега сите ја сакаат, таа е секогаш насмеана, нервоза не постои, а за се е таа крива…

-Би рекла дека сега сум поотворена. Мило ми е што успеав да изградам пријателства. Особено она со Пола“, изјави Сабаленка за ВТА Инсајдер, мислејќи на шпанската тенисерка Пола Бадоса, девојка на грчката тенисерка Стефанос Циципас.

“Порано бев толку затворена и толку се плашев да се отворам со луѓето. Навистина ми е мило што имам пријателка како Пола. Тоа ми помогна. Таа е најдобра. Многу ја сакам оваа девојка, додала Сабаленка.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО