Алонсо носи поранешeн играч на Реал Мадрид во Баер Леверкузен

Марко Асенсио наскоро би можел да стане играч на Баер Леверкузен, пренесуваат германските медиуми.

Германскиот клуб испрати официјална понуда за напаѓачот на Пари Сен Жермен, кој е во Париз од летото 2023 година.

Шпанецот одигра 12 натпревари во сите натпреварувања оваа сезона, но главно беше резерва и не би имал ништо против да се пресели во првиот тим на Бундеслигата.

Тренерот на фармацевтиката Чаби Алонсо е многу добро запознаен со играчките квалитети на поранешниот играч на Реал Мадрид и сигурно е дека шпанскиот репрезентативец би бил од голема корист за Баер во походот кон шампионската титула.

Истиот извор наведува дека ќе биде тешко да се комплетира зделката бидејќи и „светците“ сметаат на него бидејќи има договор до летото 2026 година.

Позајмица до крајот на сезоната со право на откуп би била идеално решение за сите три страни.

Асенсио оваа сезона постигна четири гола и асистираше уште три, но имаше доста проблеми со повредите поради што не му беше достапен на тимот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО