Рома со гол на Манчини го доби римското дерби против Лацио

Фудбалерите на Рома во „Дерби дела Капитале“ го победија Лацио со 1:0. Ова беше 160. пресметка на градските ривали во Серија А, а вкупно 183. во историјата.

Голот кој го реши победникот го постигна Манчини во 42.минута. Дибала перфектно изведе корнер, на топката налета дефанзивецот на Рома и ја смести во голот.

Рома со овој триумф остана во трката за четвртото место на табелата, со натпревар повеќе има два бода помалку од Болоња. Лацио е седми со 46 поени, но по завршувањето на ова 31.коло може да го престигнат Наполи и Торино.

Натпреварот го обележа спектакуларната кореографија на навивачите на двата тима.

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО