Гираси ја расипа журката на „Вестфален“

Штутгарт, го расипа 50.годишниот јунилеј на стадионот „Вестфален“, откако ја победи Борусија Дортмунд со 1:0. СО овој триумф „швабите се изедначија“ со баерн Минхен на второто место на табелата во Бундес лигата, додека од поразот на Борусија профитираше Лајпциг.

На почетокот на натпреварот навивачите на Борусија приредија спектакуларна кореографија по повод 50. годишниот роденден на кулниот стадион „Вестфален“. Нивните миленици на крајот не ги почестија со победа.

Не многу квалитетниот натпревср, со на моменти груба игра од двете страни го реши незапирливиот Серху Гираси по двојното додавање со Џејми Левелинг во 64. минута.

Французинот во дресот на Штутгарт го израмни клупскиот рекорд на Марио Гомез од сезоната 2008/09 од 24 првенствени голови.

Финишот на натпреварот беше исклучително драмтичен. Нереално е што успеа да промаши Нико Шлотербак во 81. минута.

Во судиското надополнување, Гираси пропушти голема шанса да ги реши сите дилемо околку конечниот победник, но тоа не успа да го казни Џејдон Санчно во 98. минута.

Штутгарт сезонава три пати ја победи Борусија, два пати во Бундес лигата и еднаш во Купот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО