Ролан Гарос реагираше по скандалот: Нема повеќе алкохол на трибините!

Организаторите на грен слем турнирот на Ролан Гарос донесоа одлука да се забрани конзумирање алкохолни пијалоци на трибините откако еден навивач го плукна белгискиот тенисер, Дејвид Гофин во вторникот.

– Среќни сме што гледаме дека има атмосфера и емоции на трибините, но ќе бидеме бескомпромисни во однос на почитта кон играчите и во однос на почитта кон играта,  изјави директорката на турнирот, Амели Морезмо.

Гофин кој го победи францускиот тенисер, Џовани Мпетси Перикар со 4:6, 6:4, 6:3, 6:7, 6:3 по 3,35 часа игра во 1. коло во Париз, по натпреварот беше многу лут поради однесувањето на публиката.

– Ме навредуваа три и пол часа, се отиде предалеку, беше целосно непочитување. Навистина е премногу. Тенисот станува фудбал, наскоро ќе има димни бомби, хулигани и тепачки на трибините.

Станува комично. Некои луѓе се таму за да направат проблеми, не да создаваат атмосфера, изјави 33-годишниот белгиски тенисер.

Раководството на вториот грен слем сезонава соопшти дека на навивачите сепак ќе им биде дозволено да пијат алкохол надвор од терените и на стадионот, но не ќе можат да седат со пијалоците на своите места на трибините.

Директорката на турнирот најави и дека ќе бидат засилени безбедносните мерки, а на судиите им беше порачано да бидат построги со публиката за време на натпреварите.

– Судиите ќе бидат уште построги при натамошното почитување на играчите и на играта. Ова е нешто што нема да го толерираме. Мислам дека некои навивачи претеруваат, обезбедувањето ќе се обиде да ги смири или ќе бидат испратени надвор – изјави Морезмо.

Таа додаде дека се обидуваат да го идентификуваат лицето кое го плукнало Гофин.

– Вчера се обидовме да собереме информации што се случило и што можеме да направиме. Не сакам да бидам негативна, јас сум оптимист. Навистина се надевам дека луѓето ќе реагираат на добар начин и дека се’ ќе биде во ред, рече таа.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО