Родри неизвесен за дуелот на Шпанија со Бразил

Шпанскиот играч за врска Родри го пропуштил денешниот тренинг од лични причини и е под знак прашање за пријателскиот натпревар против Бразил во вторник на „Сантијаго Бернабеу“, соопшти Шпанскиот фудбалски сојуз (РФЕФ).

Родри, кој беше одморен од менаџерот Луис де ла Фуенте по поразот на Шпанија од Колумбија со 1:0 во петокот, беше ослободен од кампот на тимот во саботата за да се погрижи за приватни работи и од Федерацијата соопштија дека се очекува да се врати подоцна. 27-годишниот играч од средниот ред на Манчестер Сити е во силен период од својата кариера, помагајќи му на клубот од Премиер лигата да ја освои првата титула во Лигата на шампионите минатата година.

Поразот во петокот беше прв за Шпанија во една година, а неколку клучни играчи како Родри, Дани Карвахал и Алваро Мората го пропуштија натпреварот, кој е дел од подготовките на тимот за Евро 2024 во Германија.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО