Атлетико Мадрид заинтересиран за Едерсон од Аталанта

Атлетико Мадрид е заинтересиран за играчот од средниот ред на Аталанта, Едерсон, пренесува „Марка“. Според изворот, Атлетико Мадрид од минатата сезона активно работи на засилување на средниот ред.

Клубот од Мадрид планира во летниот преоден рок да го ангажира Бразилецот, Едерсон (24) кој и се приклучи на Аталанта од Салернитана во јули 2022 година, за 21,4 милиони евра. Договорот на играчот со клубот е до летото 2026 година.

Трансфермаркт го цени играчот од средниот ред на 27 милиони евра. Сезонава Едерсон одигра 36 натпревари за Аталанта во сите натпреварувања, постигна шест гола и две асистенции.

По 29 кола, Атлетико се наоѓа на петтото место на табелата во шпанскиот шампионат со 55 бодови, 18 бода зад водечкиот Реал Мадрид.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО