Ретклиф е против новите услови за финансирање

Еден од главните инвеститори во фудбалскиот состав Манчестер Јунајтед, Џим Ретклиф, ги критикуваше финансиските правила на Премиер лигата така наречени- „од горе надолу“.

– Доколку не бидете крајно внимателни со финансиите, во Премиер лигата ќе гледаме повеќе судски спорови отколку квалитетни натпревари.Ако има владин регулатор, регулативата на крајот нема да заврши добро – вели Ретклиф.

– Со новите правила околу финансиите во Премиер лигата, екипите нема да можат да бидат конкурентни Реал Мадрид, Барселона, Баерн Минхен и ПСЖ, изјави косопственикот на Манчестер Јунајтед.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО