Раководството на Баер му дало гаранција на Чаби Алонсо дека Вирц ќе остане во клубот

Раководството на Баер Леверкузен при преговорите со главниот тренер на тимот Чаби Алонсо за неговата иднина во клубот дадоа гаранција дека офанзивниот играч за врска на „фармацевтите“ Флоријан Вирц ќе остане во таборот на актуелниот германски шампион и следната сезона. Ова го објавија медиумите од Германија, повикувајќи се на новинарот Фабрицио Романо на социјалната мрежа Х.

Според изворот, ситуацијата ќе се промени летото 2025 година. Се нагласува дека за 21-годишниот фудбалер конкурираат Баерн, Барселона и Реал Мадрид. Да потсетиме, минатата сезона Вирц учествуваше на 49 натпревари на сите турнири, на кои постигна 19 голови и 20 асистенции. Актуелниот договор на играчот со клубот е до летото 2027 година. Според информациите објавени на порталот Трансфермаркт, пазарната вредност на фудбалерот е 130 милиони евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО