ПСЖ ги прекина преговорите за продолжување на договорот со братот на Мбапе по одлуката на Килијан да го напушти клубот

Раководството на ПСЖ одлучи да ги прекине преговорите за продолжување на работниот договор со 17-годишниот играч за врска Итан Мбапе, брат на напаѓачот на францускиот гигант Килијан Мбапе.

Ова се случи откако овој објави дека ќе го напушти парискиот клуб на крајот на сезоната. Ова го објави шпанскиот весни „АС“. Според истите, интерес за Итан Мбапе покажуваат и други клубови од Франција, како и од Германија.

Да потсетиме, претходно се појавија информации дека заминувањето на Килијан Мбапе од клубот нема да влијае на преговарачкиот процес за продолжување на договорот со неговиот брат, кој завршува летово. Оваа сезона Мбапе учествуваше на 28 натпревари на сите турнири, на кои постигна пет гола и четири асистенции. Пазарната вредност на фудбалерот е само 500 илјади евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО