Партизан го продаде Салдања за 10 милиони евра во Фенербахче

Напаѓачот Матеус Салдања кариерата ќе ја продолжи во Фенербахче. Како што информираат од „Спорт клуб“, Партизан ќе заработи околу десет милиони евра.

Заминувањето на Салдања за српските медиуми го потврди и тренерот н Партизан Алберт Наѓ кој најави големи промени во тимот за наредната сезона.

Инаку, Бразилецот оваа сезона имаше доста проблеми со повреди. Турскиот клуб сакаше да го ангажира во зимскиот преоден рок, но тогаш Партизан одби да го продаде.

Оваа сезона Салдања постигна 18 гола на 34 натпревари.

Кога ќе се реализира трансферот на Матеуш Салдања во турски Фенербахче, тој ќе стане третата најголема продажба во историјата на клубот од Хумска.

Прв на листата на највредни трансфери на Партизан и понатаму е Матеја Кежман, кој своевремено беше продаден на ПСВ Ајндховен за 14 милиони евра.

Вториот е Стефан Савиќ, кој за 12 милиони евра му беше продаден на Манчестер сити

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО