Нестварен пресврт на Келн, живи надежта за опстанок во Бундес лигата

Фудбалерите на Келн со се вртија по неагтивата од два гола против Унион Берлин и во пресрет на последното коло во Бундес лигата ги задржаа шансите да останат во лигата.

 

Унион, кој сезонава одигра солидно во групната фаза од Лигата на шампионите, одлично го започна натпреварот во Келн. По 19.минути игра гостите од престолнината имаа водство 0:2. Стрелци Кнохе во 15. и Фоланд во 19.минута од пенал.

 

До крајот на првиот дел, Кнајц ја намали предноста на Унион.

 

И во моментите кога некои навивачи веќе почнаа да го напуштаат стадионот, се појави трошка надеж, во 89. минута Тигес со глава погоди за 2:2., а во третата минута од судиското надополнување ерупција од воодушевување предизвика голот на Даунс.

 

Келн со 27 поени остана на претпоследното место, Унион е прв над цртата со 30 бода.

 

 

 

Лајпциг дефинитивно е во Лигата на шампионите, но се уште е неизвесно дали ќе биде на четвртото место. Таа позиција можеа да ја потврдат и против Вердер, но освоија бод пред своите гледачи – 1:1. Македонскиот репрезентативец Елмас настапи од 64.минута кога влезе на местото на Баумгартнер.

 

Резултати:

 

Фрајбург-Ханденхајм 1:1

Борусија Менхенгладбах-Ајнтрахт 1.1

Лајпциг-Вердер 1.1

Келн-Унион Белрин 2:3.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО