На Гасперини му се оствари желбата

Тренерот на фудбалерите на Аталанта, Џан Пјеро Гасперини, кој успеа да се израдува на пехарот во Лига Европа, вели дека му се исполнила желбата да игра против Реал Мадрид во Супер Купот на УЕФА. Шпанскиот тим во тој дуел доаѓа како освојувач на Лигата на шампионите. Натпреварот е закажан на 14 август на стадионот во Варшава во Полска.

– Европскиот Супер-куп е нашата нова цел. Нашите надежи беа дека ќе се соочиме со Реал Мадрид поради престиж. Тоа е најпопуларниот тим во светот“ – вели Гасперини.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО