Надежите на Македонија подобри од Полска

Младата фудбалска репрезентација на Македонија обезбеди победа на првиот од двата планирани контролни мечеви овој јуни. Денеска во градот Радом во Полска, избраниците на Драги Канатларовски со 2:1 славеа над силната домашна селекција.

Првиот гол за Македонија го постигна Марио Илиевски во 44. минута. Македонија ја задржа минималната предност на паузата и на полувреме замина со водство (0-1).

На стартот на вториот дел донесе нова кардинална грешка во одбраната на Полска, која овој пат Лука Станковски ја претвори во водство и од 2:0. Полјаците со погодок во 84. минута преку Карол Борис успеаја да намалат на 2:1.

За Македонија следен предизвик ќе биде натпреварот против Босна и Херцеговина што ќе се одигра на 5 јуни во Коњиц.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО