Мартин го покори Ле Ман, Маркез втор пред Бањаја

Возачот на Прамак Дукати, Хорхе Мартин, ја комплетираше двојната победа во Ле Ман. Вчера победи во спринт трката, а попладнево беше најдобра во трката за Големата награда на Франција.

Шпанецот ја оствари својата втора победа оваа сезона, има три победи во спринт трките, за четири и пол десетинки пред Марк Маркез на Гресини Дукати. На третото скалило на победничкиот подиум се најде бранителот на титулата Франческо Бања на Дукати.

На патеката „Бугати“ се одвиваше неверојатна борба, која кулминираше во последниот круг. Бањаја беше на врвот од почетокот, кога ја презеде водечката позиција од Мартин, додека Маркез се пробиваше низ поредкот, тој стартуваше од 13. место.

На седум круга до крајот Мартин успеа да го мина Бањаја, а актуелниот првак на крајот ја загуби и втората позиција. Маркез го престигна Бањаја во втората половина од последниот круг.

Најдобар од останатите беше вториот возач на Дукати, Енеа Бастианини, зад него беа Маверик Вињалес на Априлија, Фабио Ди Џанантонио (ВР46), Франко Морбидели на Прамак Дукати и Бред Биндер од КТМ Рејсинг.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО