Ливерпул не бил заинтересиран за Томас Тухел

Фудбалскиот клуб Ливерпул не беше заинтересиран за тренерот на Баерн Минхен, Томас Тухел. Ова го објави онлајн изданието „The Athletic“.

Да потсетиме, во текот на вчерашниот ден клубот од „Енфилд“ го објави назначувањето на холандскиот стручњак Арне Слот на местото главен тренер на тимот.

45-годишниот Слот е главен тренер на Феенорд од летото 2021 година. Во овој период, под негово водство, Феенорд учествувал на 145 натпревари на сите турнири, при што победил 94 пати, 27 пати ремизирал и 24 пати загубил. Ливерпул ја заврши сезоната 2023/2024 на третото место во англиската Премиер лига. Тимот на 38 натпревари освои 82 поени. „Црвените“ го освоија и англискиот Лига куп.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО