Лил ја објави разделбата со Пауло Фонсека

Францускиот фудбалски клуб Лил најави разделба од тренерот на тимот Пауло Фонсека, објави официјалниот сајт на клубот од истоимениот град.

Забележано е дека договорот на португалскиот стручњак со клубот истече по две години работа во Лил.

Претходно беше објавено дека Милан постигнал договор со Фонсека за назначувањето за главен тренер на тимот по заминувањето на Стефано Пиоли. Италијанскиот клуб е подготвен да одвои 100 милиони евра за летниот преоден рок во врска со доаѓањето на португалскиот стручњак.

Фонсека беше на чело на францускиот Лил од летото 2022 година. Под водство на Пауло Фонсека, тимот ја заврши минатата сезона во Лига 1 на четвртото место со 59 бодови по 34 натпревари.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО