Куман го дефинираше составот

Селекторот на фудбалерите на Холандија, Роналд Куман, го објави конечниот список за претстојното Европското првенство. За Германија нема да патуваат голманот Ник Олај од Спарта Ротердам и дефанзивците Јан Маатсен од Борусија Дортмунд и Квинтен Тимбер од Феенорд. Еве го списокот.

Голмани: Џастин Билоу (Феенорд), Марк Флекен (Брентфорд) и Барт Вербруген (Брајтон)

Одбрана: Нејтан Аке (Манчестер Сити), Дејли Блинд (Жирона), Вирџил ван Дајк (Ливерпул), Дензел Дамфрис (Интер), Џереми Фримпонг (Баер Леверкузен), Лутшарел Гертруда (Феенорд), Матијас де Лигхт (Баерн Минхен), Мики ван де Вен (Тотенхем) и Стефан де Фриј (Интер).

Играчи од средниот ред: Рајан Гравенберч (Ливерпул), Френки де Јонг (Барселона), Тјун Копмајнерс (Аталанта), Тијани Рајндерс (Милан), Герди Шутен (ПСВ), Џои Фермен (ПСВ) и Џорџинио Вајналдум (Ал Етифак).

Напаѓачи: Стивен Бергвијн (Ајакс), Брајан Броби (Ајакс), Мемфис Депај (Атлетико Мадрид), Коди Гакпо (Ливерпул), Дониел Мален (Борусија Дортмунд), Симонс (РБ Лајпциг) и Ват Вегерст (Хофенхајм)

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО