Крос е најпрецизниот додавач на ЕП

Германскиот ветеран, Тони Крос (34), кој го игра последното Европско првенство (ЕП) во кариерата откако објави дека ќе се пензионира, е играчот за врска со најмногу прецизни додавања во групната фаза на ЕП.

Крос има 326 прецизни додавања во првата фаза на првенството. На второто место според овој показател се наоѓа италијанскиот играч од средниот ред, Николо Барела со 221 асистенција, додека “топ 3“ листата со 219 успешни додавања ја заокружува Италијанецот Жоржињо.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО