Каква увертира пред мечот за титула: Суспендиран првиот човек на Панатинаикос

Бурно ќе биде во Атина за време на финалната серија од плеј-офот.

За титулата во домашното првенство се борат двете најдобри екипи, новиот шампион од Европа, Панатинаикос, против Олимпијакос, кој по три меча во серијата, води со 3:1.

Црвено-белите од Пиреа вечерва од 20:15 часот пред своите гледачи ќе имаат можност да ја освојат титулата, а овој дуел има интересна увертира.

Имено, дисциплинските органи во грчката кошарка, ова попладне донесоа одлука за суспензија за првиот човек на Панатинаикос, Димитрис Јанакопулос.

Тој е суспендиран на три месеци, па вечерва нема да му биде дозволен влез на кошаркарскиот натпревар кој може да биде последен и Олимпијакос да стане шампион.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО