Иванишевиќ: Два рекорди никогаш нема да бидат урнати, еден на Новак и еден на Рафа

Горан Иванишевиќ во ексклузивното интервју за „Спорт клуб“, вели дека има два актуелни рекорди во тенисот за кои верува дека нема да бидат соборени.

Иванишевиќ, од минатата недела повеќе не е тренер на Новак Ѓоковиќ. Речиси шест години го тренираше Ѓоковиќ и заедно освоија 12 гренс слем титули.

Зборувајќи за Рафаел Надал и некои негови изјави за тоа кој е најдобар на сите времиња, Иванишевиќ имаше само пофални зборови за Шпанецот.

„Новак и Рафа се ривали и заедно со Роџер одбележаа ера. Секако, тука беа и Енди Мареј и Стен Вавринка, како и некои други играчи. Но, Роџер рано си замина, а Рафа се повреди и пропушташа многу турнири. Глупаво е за било што да се обвинува Надал – Рафа е Рафа. Мислам дека има два рекорда во тенисот кои, според мене, практично никогаш нема да бидат соборени. Тоа се 14. титули на Рафа на Ролан Гарос и бројот на недели на Новак на врвот на АТП листата“, рече Иванишевиќ.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО