Интересни факти за четвртфиналните двојки во Лигата на шампиони

По ждребката за четвртфиналните натпревари во Лигата на шампиони (ЛШ), еве неколку интересни факти:

Реал Мадрид – Манчестер сити

Реал Мадрид по четврти пат во последните пет години ќе игра против Манчестер сити. Ова ќе биде удир меѓу најуспешниот клуб во натпреварувањето и актуелниот шампион од минатата сезона.

Реал Мадрид има само една победа од вкупно шесте натпревари против Манчестер сити (четири порази), примајќи просечно 1,7 голови по натпревар. Ова е најмногу што имаат на натпреварите против екипи со кои играле најмалку пет пати.

Арсенал – Баерн Минхен

Поминаа 14 години откако Арсенал последен пат играше во четвртфиналето на овој турнир. Во 2009/10 испаднаа од Барселона.

Баерн Минхен во првиот натпревар ќе гостува на Островот и ќе нема поддршка од своите симпатизери. Баварците ќе бидат без навивачи откако беа казнети поради фрлени пиротехнички средства на теренот против Лацио.

Арсенал по петти пат ќе се соочи со Баерн во нокаут фазата од ЛШ, а Баварците во секоја од претходните прилики минаа натаму.

Германскиот шампион го заврши турнирот во последните три сезони во оваа фаза. Во 2020/21 година загуби од ПСЖ, една сезона подоцна од Вилјареал, а во претходното издание од Манчестер сити.

Пари Сен Жермен – Барселона

Следуваат два натпревара меѓу ПСЖ и Барселона, кои ќе бидат 14 и 15-ти на европските турнири. Со тоа Каталонците ќе станат тимот кој најчесто се соочувал со парижаните.

Француската екипа беше финалист на турнирот во 2020 година, а Барселона ќе игра во првото четвртфинале по 2020 година, кога загуби од Баерн Минхен со вкупни 2:8.

Атлетико Мадрид – Борусија Дортмунд

Трикратниот финалист, Атлетико Мадрид ќе игра против освојувачот на трофејот од 1997 година, Борусија Дортмунд. Шпанскиот тим стигна до оваа фаза во 2021/22-та година, но загуби од Манчестер сити со вкупен резултат 0:1.

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО