Хари Кејн нема сериозна повреда, ќе игра за Англија на тест средбите

Германскиот шампион Баерн Минхен објави дека нивниот најдобар голгетер Хари Кејн, кој го повреди левиот скочен зглоб при победата од 5:2 на гостувањето кај Дармштад, ќе добие право да се приклучи на репрезентацијата на Англија. Напаѓачот ќе се опоравува под будното око на лекарите на англиската репрезентација.

Се очекува Кејн да може да игра на пријателските натпревари против Бразил следната сабота и против Белгија три дена подоцна.

Во меѓувреме, Баварците објавија дека Рафаел Гереиро, кој исто така се здоби со исчашување на горниот дел од левата надколеница, нема да може да се приклучи на репрезентацијата на Португалија и ќе остане во Минхен да се опорави.

Новопечениот германски репрезентативец Александар Павловиќ, кој беше принуден да игра против Дармштад со лесна повреда на главата, нема да има проблем да се приклучи на селекцијата и би можел да дебитира за селекцијата на Јулијан Нагелсман на претстојните тестови против Франција и Холандија.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО