Хајденхајм го понижи Баерн Минхен, а Баер се поблиску до титулата

Два бода ги делат фидбалерите на Баер Леверкузен од првата титула во клупската историја во Бундес лигата. Попладнево, Баер победи кај Унион Берлин, а Баерн Минхен загуби на гостувањето во Ханденхајм. Разликата меѓу Баер и Баерн сега е 16 поени. Тимот од Леверкузен наредниот викенд може да ја прослави шампионската титула.

Новите шампиони на Германија, успешно го минаа тешкото гостување во Берлин. Унион во 45+3 минута останаа со фудбалер помалку, црвен картон доби Госенс, а пет минути подоцна Флоријан Вирц го постигна единствениот гол.

Баерн уште еднаш ги разочара своите навивачи, загуби кај дебитантот во Бундес лигата, Ханденхајм и си направи лоша увертира пред дуелот со Арсенал во Лигата на шампионите.

Мизеријата на Баерн е уште поголема бидејќи со головите на Кејн и Гнабри, по првиот дел имаше предност од 0:2.

Во вториот дел Ханденхајм експресно изедначи со головите на Сеса и Клајндинст во 50. и 51.минута, а во 83.минута Клајндинст со својот втор гол ги нокаутира Баварците.

Лајпциг забележа убедлива победа во Фрајбург 4:1. Македонскиот репрезентативец Елмас играше од 83.минута кога влезе место Шешко. Два од четири гола за Лајпциг ги постигна Опенда.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО